Image by Nagesh Badu

PROJELERİMİZ

BEYKOZ PERMAKÜLTÜR EKOLOJİK PARKI

“Sürdürülebilir yaşam olasılığını herkesin deneyimlemesi için okullar ile işbirliği, halka yönelik eğitim çalışmaları ve uygulamalar ile ilk projemize adım attık. Beykoz kırsalındaki çiftçilik yapan üreticilerle onarıcı ve koruyucu tarım eğitimleri düzenleyerek bu alanların dönüşümünde öncülük etmek istiyoruz. Sofralarımıza sağlıklı gıdalar gelirken dünyamızı da kirletmeden nasıl çalışabileceğimizi hep beraber deneyimleyeceğiz.” Permatürk Vakfı

beykoz%20plan%C4%B1_edited.jpg

İstanbul Beykoz’da bulunan Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı’nda 24 bin 100 metrekare arazi üzerinde bir dönüşüm hikayesi başlıyor. Doğanın öğretileri rehberliğinde, sürdürülebilir yaşama dönüşümü öğretmek, desteklemek ve olanaklı olduğunu göstermek amacıyla bir sivil toplum hareketi olarak yola çıkan Permatürk Doğayla Ahenk içinde Sürdürülebilir Yaşama Dönüş Vakfı, Beykoz Belediye Başkanlığı ile gerçekleştirdiği işbirliği ile İstanbul Beykoz’da ilk ekolojik dönüşüm projesini hayata geçiriyor.

 

Beykoz Permakültür Ekolojik Parkı Projesi , Permatürk Vakfı ve Beykoz Belediye Başkanlığı işbirliği ile gerçekleştirilecek. Permakültür ilkelerine dayanan, ekolojik tarım aktivitelerinin ve sürdürülebilir yaşam anlayışının toplumda yaygınlaştırılmasını amaçlayan proje için Permatürk Vakfı ile Beykoz Belediye Başkanlığı arasında protokol imzalandı.

 

İmzalanan protokol neticesinde sahada çalışmalara başlayan Permatürk Vakfı ve Beykoz Belediyesi yetkilileri araziyi dönüştürmek üzere kolları sıvadı. Vaziyet planı hazırlanan Beykoz Permakültür Ekolojik Parkı tamamlanıp faaliyete geçtiğinde doğayla ahenk içinde ve sürdürülebilir yaşamı canlı örnekleriyle gösteren bir permakültür ve doğal yaşam merkezine dönüşecek.

 

Hiçbir zirai ilaç kullanılmadan, tamamen doğal yöntemlerle gıda üretimi yapılacak alanların kurulacağı ekolojik park içerisinde meyve ve yemiş ağaçlarının yer aldığı gıda ormanları, yağmur sularının toplanıp depolandığı göletler, kolektif gıda üretimine imkân tanıyan topluluk bahçeleri, çocuk aktivite alanları, eğitimlerin ve atölyelerin düzenleneceği bir aktivite merkezi de yer alacak.

BEYKOZ-EKOPARK-VAZİYET-TESLİM.jpg

Desteğiniz bizim için çok önemli...

Pandemi sürecinde, ekibimizle sosyal mesafeyi koruyarak canla başla çalışmalarımıza başladık.

 

Beykoz Yerleşkemizin bazı temel ihtiyaçları var. Bize bağış yaparak ya da ihtiyaç listemizdeki ihtiyaçlarımıza destek olarak yardımcı olabilirsiniz.

Desteğinize çok teşekkür ederiz.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/1