top of page

Budama yapmaya hazır mısınız?

Neden budama yaparız?

Budama yapmanın birçok farklı sebebi olabilir:


- Bitkilerimizin güvenliği için

- Sağlıklı bitki bireylerimiz olması için

- Bitkilerimize şekil vermek için

- Hastalıklı ve zararlı dalları bitkilerimizden uzaklaştırmak için

- Bitkilerimizin rengini korumak için

- Bitkilerimizdeki çiçeklenmeyi ve meyve oluşumunu arttırmak için

- Bitkilerimizi gençleştirmek için


Budamalar; kış budaması ve yaz budaması olarak ikiye ayrılmaktadır. Her bitkinin budama zamanı ayrı olabilir. Bununla birlikte, yaşadığınız yer de çok önemlidir. Bu yüzden ilk olarak bitkilerinize ne zaman budama yapılacağını araştırarak başlayabilirsiniz.


Kış döneminde, ağaçların yapraklarını döktüğü tarihten bir süre sonra budamaya başlanır ve ilkbaharda tomurcuklarda uyanmanın başladığı tarihten bir süre öncesinde budama tamamlanır. Kış budamaları; kışı çok sert geçmeyip ılık geçen yerlerde kış aylarında, kışı sert geçen yerlerde ise şiddetli soğuklar geçtikten sonra uygulanır. Kış donlarından önce yapılacak kesimlere ağaçların tepkisi olumsuz olur.


Yaşadığınız bölgede donların ne zaman sona ereceğini öğrenmek için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yer alan Don Uyarı Sistemi haritasına aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz:Kışı sert geçen yerlerde budamalarda dal kırılmaları olur. Çok düşük sıcaklıklarda, ağaçların dalları sertleşeceğinden ötürü kesim işi zorlaşır ve dal kırılmaları fazlalaşır. Kış budamasında kesimler fazla geciktirilmemelidir. Eğer gecikirse, sürgün oluşumu ve ayrım periyodu da gecikir.
Meyve ağaçları, sert ve yumuşak çekirdekli olmak üzere iki gruba ayrılır. Sert çekirdekli meyve türlerinde, özellikle


şeftalilerde zamk akıntısı ortaya çıkar. Şiddetli donlardan önce yapılacak kesimlerde oluşabilecek küçük veya büyük yara yüzeyleri nedeniyle, çok düşük sıcaklıklarda meyve ağaçlarının bazı dallarında soğuk zararı görülebilir.


Aşağıdaki tabloda, birçok bitki türünün İstanbul’daki budama zamanlarını inceleyebilirsiniz:


485 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page