top of page

Suyun Değerini Biliyor Muyuz?

Suyla kaplı “Mavi Bilye” olarak adlandırılan bir gezegende yaşamımızı sürdürmekteyiz. Kendimizi şanslı hissetmekle birlikte bu kaynakların bir gün tükeneceği endişesini taşıyor muyuz?


Kendi çocukluk dönemimi gözden geçirince şanslı çocuklardan biri olduğumu düşünüyorum. Doğayla iç içe bir yaşantım vardı. Sularının gürül gürül aktığı minik temiz dereler, su pınarları, kırsalda yaşam alanları diye adlandırdığımız küçük köy, mahalle aralarında patika yollar, bu yollardan geçerken doğal kaynaklardan gelen su sesi ve tüm canlıların içmesi için yapılan su hayratları hep içimi ısıtan güzel anılarım olarak hafızamda yer aldı.


Yaz tatillerinde günlerimin çoğunu dedem ve babaannemin köyünde geçirmeyi seviyorduk. Kocaman bir köy evi, kocaman bir bahçe; içinde sebze bahçesi, hemen yanında çitlerle ayrılmış bir yonca bahçesi, her mevsimde meyve veren ağaçları, ağaçların üstüne akşam vakti gelince tüneyen tavuklar, keçilerin ve koyunların olduğu ağıl ve yanında büyük taş şeklinde tuz parçaları. İri gözlü eşeği, sağa sola kuyruğunu attıran güzel ineği, özgürce dolaşmayı ve birçok deneyim kazanmama neden olan bu ortamı hiç unutamıyorum.</