Screen Shot 2020-09-18 at 23.55.10.png
TANER AKSEL
Kurucu - Yönetim Kurulu Başkanı

1968 doğumlu. Istanbul Robert Kolej 1987 mezunu. 1991’de İ.T.Ü. inşaat mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 1991-1993 yılları arasında ABD’de Ohio eyaleti Cincinnati Üniversitesi’nde ‘İnşaat Yapılarının Deprem Davranışının Tespiti’ üzerine yüksek lisans yaptı. 1994’te Türkiye’ye döndü ve kendi firmasını kurarak inşaat mühendisliği alanında yazılım geliştirme, eğitim, danışmanık hizmetleri verdi. 2008’deki küresel ekonomik krize yol açan insan davranışı ile yapıların deprem davranışı arasında benzerlikler bulunca iki yıl süren bir araştırma sonucunda, özellikle iklim değişikliğine dikkat çekmek üzere ‘Kritik Eşik’ kitabını yazdı.

2010’da Bill Mollison’dan permakültür eğitimi alarak ‘Permakültür Tasarım Sertifikası’ sahibi oldu. Permakültür prensiplerini uygulayarak önce İstanbul Beykoz’daki evinin bahçesini doğal yöntemlerle kendi gıdasını üreten ve daha verimli bir şekle dönüştürdü. Ardından Bursa Uludağ’daki 14 dönümlük arazisinin permakültür tasarımını gerçekleştirdi ve Belentepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği’ni kurdu. Belentepe Çiftliği bir laboratuvar ve örnek uygulama alanı oldu. Taner Aksel Belentepe'de  sürdürülebilir yaşam ve 'Doğa ile Tasarım' eğitimleri vermektedir. Çiftlik her yıl yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.  Bu çalışmalar medyanın da ilgisini çekmiş, belgesel, dergi, radyo konuları olmaya devam etmektedir.

Güneş ve rüzgardan elektrik üretimi, ısı pompaları ile toprağın ısısını kullanarak binaların ısıtılması/soğutulması, atık sıvı yağların araçlarda yakıt olarak kullanılması, depreme dayanıklı yapıların tasarımı - özellikle jeodezik kubbe yapılar, doğal yapı malzemeleri, pasif solar yapı tasarımı v.b. de uzmanlık alanları içindedir.

 
WhatsApp Image 2020-09-04 at 1.41.00 PM.
MURAT ŞENER
Kurucu - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1969 yılında Samsun’da doğdu.  1987 yılında İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nden, 1991 yılında İ.T.Ü. İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.  A.B.D. Duke Üniversitesi’nde Yapı Mekaniği ve Deprem Mühendisliği alanlarında yüksek lisans çalışmaları yürüttü.  Bu üniversiteden 1993 yılında yüksek lisans, 1997 yılında bilim doktorası derecelerini aldı.  1997 - 2011 yılları arasında Türkiye İnşaat Sektörü bünyesinde yer alan firmalarda yöneticilik görevleri yürüttü.  2012 yılında aile firmasını devir alarak yeniden yapılandırdı, Türkiye Yapı Malzemeleri Sektörü bünyesinde girişimci olarak faaliyet göstermeye başladı.

 

Ailesi anne ve baba tarafından çiftçi olan Murat Şener tarım süreçleri ile ilgili ailevi bilgi ve görgü sahibi olmakla birlikte, yakın arkadaşı Taner Aksel’in sürdürülebilir yaşam ve ekolojik tarım konularındaki çalışmaları tarım ve gıda kalitesi konularına bakışını değiştirmiştir.  Babası ve kızkardeşi ile birlikte, dört nesilden bugüne ailelerine ait olan Bafra, Samsun’daki arazilerinde Permakültür bazlı ekolojik tarım faaliyetleri sürdürmeye karar verdiler.  Topraklarında toprak temizleme süreci ve ekolojik ürün yetiştirme denemeleri devam etmektedir.  Bu süreçte sağlıklı  ve sürdürülebilir tarımsal faaliyetlerin gerektirdiği çok disiplinli çalışma yaklaşımı ve derin bilgi birikimi konusunda farkındalığı önemli ölçüde gelişmiştir.

 

Hacim Akustiği, Ses Yalıtımı, Deprem Mühendisliği, Yapı Mekaniği, Önüretimli Betonarme Yapılar uzmanlık alanlarıdır.   Ekolojik Tarım ve Sürdürülebilir Yaşam Süreçleri konularında uzmanlaşma çabası devam etmektedir.

 
metin kalkavan (2) copy.jpg
METİN KALKAVAN
Kurucu - Mütevelli Kurul Başkanı

1959 yılında Rize’nin İyidere ilçesinde doğan Metin Kalkavan 1982’de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere’deki University of Plymouth’da Denizcilik İşletmesi ve Finansı üzerine yaptı.

2002-2018 -İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanlığı,

2008-2019 -Piri Reis Üniversitesi  Kurucu Mütevelli Heyet Başkanlığı, 

2009-2017- Çaykur Rizespor Kulübü Başkanlığı yapmıştır.

Halen Turkon Holding A.Ş ve Sedef Tersanesi A.Ş ‘nin İcra Kurulu Başkanlığı’nı yapmaktadır. Ayrıca 7 ayrı şirkette daha yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

 
ASLAN YAVUZ HABERDAR
Aslan Yavuz Haberdar.jpeg
Kurucu - Mütevelli Kurul Başkan Yardımcısı

1969 Erzincan doğumlu.  Jeofizik mühendisi.

 

Çeşitli sivil toplum örgütlerinden uzun yıllar gönüllü olarak görev yaptı,  halen de devam ediyor.

 

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 
EBRU DEBBAĞ
cplATieZ0dmU9X6dS15xgzkI3wSl12K.jpg
Kurucu

1987 Robert Kolej ve 1991 İTÜ Tekstil Mühendisliği'nin ardından, İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Yönetimi programını tamamladı. 

2012 yılında seKtördeki su tüketimi ve sosyal eşitsizlik konuları ile ilgili projeler yapılandırdı, UN ve UNCEF ile işbirliği yaptı. 2016 yılında katılmış olduğu Singularity Üniversitesi Yönetici Programı yaşamındaki önemli değişim noktası oldu ve 21. yüzyıl için anlamlı olacak iş modelleri geliştirme konusunda çalışmaya başladı.

 

2017 yılından itibaren denim sektöründe 27 bin çalışanı ile pamuktan, bitmiş ürüne kadar servis veren Pakistan kökenli Soorty firmasının uluslararası satış, pazarlama ve sürdürülebilirlik operasyonlarını yürütüyor. 

25 yıl Orta Anadolu bünyesinde üst düzey yönetici olarak görev almasının ardından kendi danışmanlık şirketi Indigofriends’i kurdu.

Moda sektöründe yaratıcı değişim lideri olarak tanınan Ebru Debbağ; 30 yıllık sektör deneyimini ve gelişen teknolojileri birleştirerek, sürdürülebilir kalkınma araçlarını, stratejik yapılandırma, farklı pazar geliştirmek, platform yapılandırması alanlarında etkinleştirmeyi hedefliyor.

Ebru kendisini uluslararası bir vatandaş olarak tanımlıyor, iş gereği çok sık seyahat ediyor, Avrupa’da ve Amerika’da sürdürülebilirlik platformlarında konuşmalar yapıyor ve modanın çevresel ve sosyal etkileri hakkında farkındalık yaratmaya devam ediyor. Düzenli olarak yoga yapıyor ve geleceğe umut ile bakıyor.

 
nevra.png
NEVRA AKIN OKTAY
Kurucu - Vakıf Müdürü

1977 doğumlu, evli ve 2 çocuk annesi. İngiltere Oxford Brookes üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu, University of Leicester da Basın Yayın reklâmcılık masterını tamamladı.

Türkiye'deki uluslararası reklam ajanslarında 15 sene kadar marka yöneticiliği yaptı. Halkla ilişkiler, portföy yönetimi, ekip yöneticiliği yaptı.

2004-2009 arasında çanta ve ayakkabı tasarım ve imalatı yapıp Türkiye de mağazalaşma ve markalaşma süreçlerini yönetti.

2017 yılında Permakültür Tasarım Sertifikası aldı. O süreden beri de sürdürülebilirlik konularında çalışmakta. Yaşadığı bölge Ömerli, Çekmeköy, İstanbul'da 180 kişilik ÖTGA (Ömerli Temiz Gıda Ağı) adında bir gıda topluluğu kurdu. 2018’den beri her hafta temiz gıda temini sağlamakta. Türkiye’de temiz üretici envanteri çıkartarak üreticilere ve tüketicilere destek olmaya çalışmakta ve süreçleri takip etmekte.

 

Permakültür Tasarımcıları Derneği kurucularından. Bahçecilik, ağaçlar, bitkiler, ekolojik eğitimler, ekolojik yapılar, ilişki yönetimi, yoga, organizasyonlar başarılı olduğu ve merak duyduğu alanlar. Dünyayı bir an önce kurtarmak için çok sabırsız ve istekli. 

20171004_1052161.jpg
MURAT GÖKDERE
Kurucu

18 yıldır Bilgi Teknolojileri, Tarım, Yiyecek-İçecek, Finans ve Telekomünikasyon sektörlerinde pazarlama, proje geliştirme ve yönetim aşamalarında tecrübeye sahiptir. Analist olarak başladığı kurumsal hayatına daha sonra yönetici ve girişimci olarak devam etmektedir. Son 8 yıldır tarım faaliyeti yürüten şirketin, ortağıdır.

* Fuga Tarım Ltd. Şti., tarımsal üretim ve tarım ürünlerinin işlenmesi konusunda İstanbul merkezli kurulan firmanın Manisa'da kurulu bahçeleri vardır.

* BBF Partners AG. 2003 yılında yatırım danışmanlık ve yönetimi için kurulan yabancı sermayeli şirketin, iş planının Türkiye'de uygulanması ve geliştirilmesi için çalıştı. 

* Ton-Ko Komunikasyon Hizmetleri AŞ, İstanbul merkezli şirketin kurucusu ve yönetim kurulu üyeliğini yaptı. Ton-Ko, Türkiye'nin ilk yeni nesil fiber optik ağını tasarlayan ve bu telekom ağını operatör olarak işletmek üzere kurulan şirketidir.

İşletme Lisans diploması vardır.

 
unnamed.jpg
DR. IŞIK KALKAVAN
Kurucu

İstanbul doğumlu olup 1984 Yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. Halen özel bir şirkette işyeri hekimliği yapmaktadır.

 

İkinci Üniversite olarak Tarım okumakta olup aynı zamanda ilkyardım eğitmenidir. Çeşitli dernek ve kuruluşlarda gönüllü olarak çalışmalar yapmaktadır.


Evli ve 4 çocuk annesidir.

 
ebru-eldem-gã–kdere_41_3897958.jpg
EBRU ELDEM GÖKDERE
Kurucu

1987'de Robert Kolej'den; 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra; 1995 yılında, Harvard Law School'da yüksek lisansını tamamlayarak LL.M. derecesi almıştır.  Birsel Hukuk Bürosu, White&Case, Ticaret Menkul Değerler ve son olarak da Eldem Avukatlık Bürosu'nda olmak üzere 25 yılı aşkı süredir avukatlık yapmaktadır.

 

Doğaya ve doğal olana sevgisi, 2011 yılında eşi Murat ile Manisa’da başladıkları tarım ve zeytincilik yolculuğu ile yeni bir anlam kazanmıştır.  Okul arkadaşı Taner Aksel ve Belentepe vesilesi ile permakültüre olan ilgisi;  kızı sayesinde de iklim değişikliğine olan duyarlılığı günden güne artmaktadır.  Vakfın çatısı altında bu konularda elinden geldiğince katkı sağlamayı arzu etmektedir.

 
WhatsApp Image 2020-09-09 at 12.19.41 PM
ÇETİN ÖZDAMAR
Kurucu

1978 Eskişehir doğumlu. 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Biyoloji Öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

Mezun olduktan sonra çeşitli özel eğitim kurumlarında Öğretmenlik ve Kurucu temsilciliği yaptı. 

2016 yılından beri İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesinde Biyoloji Öğretmenliği yapmakta.

Üniversite döneminde 4 yıl boyunca Dünya Bankası ve Çevre Bakanlığı'nın desteklediği Caretta caretta deniz kaplumbağalarını koruma projesinde çalıştı.

2017 yılında Taner Aksel’ den Permakültür’e giriş eğitimini ve aynı yıl Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsünden Permakültür Tasarım sertifikasını aldı.

2017 yılında İzmir Saint Joseph Lisesinde “Sürdürülebilir Yaşam ve Permakültür kulübü”nü kurdu. Öğrencilerine bu alanda eğitimler vermeye başladı. 

2019 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle “ Çocuklar için Sürdürülebilir Yaşam Bahçesi” projesini hayata geçirdi.

Bu proje ile şehir ortamında büyüyen çocukların doğa ile bağ kurması ve toprağa dokunması amacıyla kompost, yüksek bitki yataklarının faydaları, kardeş bitkiler, malçlama gibi konularda çocuklar için etkinlikler ve atölye çalışmaları düzenlenmesine katkı sağladı.

 
Sevcan Sanver.jpg
SEVCAN SANVER
Kurucu

Sevcan Sanver, 4 yaşından itibaren ailesi ile Anadolu'nun dört bir köşesini ziyaret etmiş, Yoga ile bir Doğu öğretisi olarak Esen Gürel sayesinde 11 yaşında tanışmıştır. 14 yaşında kaya tırmanışına, 18 yaşında doğa sporlarına başlamıştır.

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik bölümünden mezun olmuştur. Bulutların Ülkesi, Zamanın Tanığı belgesel programlarında proje koordinatörü olarak görev almış, ayrıca özel şirketlerde uzman ve yönetici olarak çalışmıştır.

Doğa sporları ve Yoga'ya ara verdiği yılların ardından ilham aldığı Viket Civre ve Kami Sinan Anadol'un destek ve teşvikleriyle Yoga’ya devam etmiştir. Farklı yoga eğitmenlerinden farklı tarzlar deneyimleme şansı olmuştur.

Mart-Nisan 2016'da Agama Yoga Thailand'da eğitmen eğitimini tamamlamıştır.

Eylül-Ekim 2016’da Fransa ve Belçika'da göçmen ve mültecilerle Yoga çalışmaları yapmıştır. Aynı yıl Kasım ayında Thai Yoga Massage eğitimi ile insan vücudunun iyileştirici meridyenleri ile tanışmıştır.

Ocak-Şubat 2017’de Agama Yoga Thailand’da Yoga Therapy, Ayurveda ve antik yoga öğretileri üzerine eğitimler almaya devam etmiş, aynı okulda asistan eğitmen olarak dersler vermiştir.

Şubat 2019'da Hindistan Rişikeş Patanjali Yoga Vakfı'nda bir bilim olarak yoga, ayuvedik doşa tanımlama, bireylerde hormonal değişim ve denge, ileri düzey geleneksel asana, nefes ve meditasyon liderliği eğitimlerini tamamlamıştır.

2018 yılında Taner Aksel’den Permakültür Tasarım Sertikası (PDC) eğitimini almıştır. Belentepe Permakültür ve Uygulama Çiftliği eğitim ve üretimlerinde gönüllü çalışmalarda yer almıştır.

Özel ve grup yoga dersleri vermeyi sürdürmektedir.

 
Cihan_Sanver_Vesikalık_Fotoğraf.jpg
CİHAN SANVER
Kurucu

1982 İzmir doğumlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi bölümündeki öğrenciliği sırasında iş hayatına atılıp konser organizasyonları ve restoran işletmeciliği yapmıştır.

 

2010 yılından günümüze ortağı olduğu Sanver Tekstil'de İtalyan iplik firmalarının mümessilliğini yapmaktadır. 6 yaşından itibaren spor hayatının büyük bir parçası olmuş ve halen doğa sporlarına karşı bitmek tükenmeyen ilgisi devam etmektedir.

 

Çeşitli kulüpler altında lisanslı olarak dağcılık ve oryantiring yapmaktadır.

 

Doğaya olan ilgisini sürdürülebilir yaşama yönlendirerek 2018 yılında Taner Aksel’in Permakültür Tasarım Sertikası (PDC) eğitimini tamamlamıştır.

 
Screen Shot 2020-09-27 at 15.59.18.png
AYŞE MELDA KIR
Kurucu

1977 İstanbul doğumlu, bir çocuk annesi. 2001 yılında Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olup, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda bir süre çalıştıktan sonra girdiği sigorta sektöründe on yedi yıl boyunca saha tecrübesinden başlayarak, teknik departmanlar da dahil olmak üzere çeşitli yönetim kademelerinde görev aldı. Bu süreçte rekabet, pazarlama-satış, iletişim becerileri vb konularda eğitimler de alarak mesleki gelişimini sürdürmüş, sektördeki son 10 yılında ‘’Teknik Operasyon Müdürlüğü’’ ve ''Acente Müdürlüğü’’ pozisyonlarında çalışarak, 2018’de sektörden ayrılmıştır.

Son iki yıldır bir danışmanlık firmasında, şirket içi idari ve mali organizasyonların yönetiminde ve çeşitli projelerde orta-üst düzey yöneticilik yapmaktadır.

Üniversite yıllarından itibaren topluma fayda sağlayacak işlere gönül vermiş biri olarak; sokak hayvanlarının barınması ve korunması, ihtiyacı olan köy okullarının eksiklerinin giderilmesi gibi birçok organizasyona öncülük etmiş ve gönüllülük esasında çeşitli görevler üstlenmiştir.

Gençlik yıllarından itibaren felsefe, psikoloji, parapsikoloji, nefes terapileri, yoga, astroloji, şifa teknikleri ve enerji çalışmaları ile ilgilenmekte; insan ilişkileri ve iletişim, organizasyon alanlarında çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Pozitif, umut dolu ve her zaman yapılabilecek iyi şeyler olduğuna inanan, bulunduğu her alanda katkı sağlamayı seven biridir.

Belentepe Permakültür Uygulama ve Doğal Yaşam Çiftliği Kurucusu Taner Aksel’den 2019 yılında ‘’Doğa ile Tasarım Kursu’’, 2020 yılının Mart ayındaki eğitim sonunda da ‘’Permakültür Tasarım Sertifikası (PDC)’’ yi alarak; doğanın öğretileriyle, bolluk ve bereketle sürdürülebilir bir yaşama adımlarını atmıştır.

 
5D26DF4D-7C49-401C-9CB6-7E51F4EEDF30.JPG
VEHBİ CANITEZ
Kurucu

1966(Nüfus kayıtlarında 1965) yılında Kayseri’de Çiftlik kasabası’nda doğdu. İlk öğrenimimi burada tamamladıktan sonra parasız yatılı olarak ortaokul ve lise öğrenimimi Mimarsinan Öğretmen Lisesinde tamamladı. 1988 yılında Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliğinin Enerji bölümünden mevzun oldu. İş hayatıNa kendi kurduğu ve ortak olduğu şirketler ile binalarda ısıtma soğutma ve havalandırma sistemleri kurulması konusunda proje ve Taahhüt işleri yaparak devam ediyor. Aynı zamanda büyük ölçekli birçok projelerde mekanik işleri konusunda danışmanlık hizmeti vermekte.

2019 yılında Taner Aksel ve Permakültür ile tanıştı ve eğitim aldı. Enerji verimliliğini ön planda tutarak karbon salınımını azaltan fosil yakıtlarını mümkün olduğunca az kullanan, su kaynaklarını minimum düzeyde kullanan , tekrar geri dönüşüm ile (gri su ) tekrar kullanan projeler ile uygulamalar yaptı. Türkiye'deki ilk Leed Gold sertifikalı (Ünilever Ofis binası )bina bunun bir örneğidir.

Bu kriterler vakfımızın :insan eli ile doğaya verilen zararı azaltma ilkesi ile örtüşen bir durum olup ayrıca kendi kendine yetme ve çoklu fayda sağlama ilkesine uygun olan kendi enerjisini üreten (Trigenrration sistem ile ) Yerinde üretilen elektrik ile hem taşıma kayıplarını olmayan hem de üretilen enerji nin atık enerjisini kullanarak (sıcak su üretiminde ve Absorbsiyonlu chiller ile de soğutma da kullanan ) doğaya verilen zararı azaltan proje uygulamasına örnektir.

Diğer taraftanda bozulan doğanın dengesini sağlamasında kendimce katkıda bulunmak için Permatürk vakfının kurulmasında ve hizmetlerinde yer almaya karar verdi. Bu aşamada ata topraklarında Permakültür ilkeleri doğrultusunda tarım yapmak için altyapı çalışmalarına başladı. 

Çevremi de bu konuda bilinçlendirerek onların da katkısını alarak üstel artışla doğayı düzeltmeye katkıda bulunmak ilk hedeflerim arasındadır.

 
Screen Shot 2020-09-27 at 15.59.09.png
AV. DR. ENDER ÖZEKE
Kurucu

1969 doğumlu. İstanbul Robert Koleji 1987 mezunu. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde mezun olduktan sonra avukatlık yapmaya başladı. Vrije Universiteit Brussels’de 1995’de master’ını tamamladı. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi’nde İdare Hukuku alanında doktorasını verdi. 2008-2015 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde İdare Hukuku dalında ders verdi. Akıcı olarak İngilizce’nin yanı sıra başlangıç düzeyinde Almanca bilmektedir.

 Şu an diğer iştiraklerinin yanı sıra, NKS Danışmanlık A.Ş. aracılığıyla çok çeşitli konularda bağımsız danışman olarak stratejik danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bursa, Mudanya’da ve Tokat, Niksar’da çeşitli tarımsal girişimlerle ilgilenmektedir. Ayrıca çeşitli kuruluşlarda ve kar amacı gütmeyen sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

 
_DSC4075_Crop.jpg
ECE AKSEL
Kurucu

Ece Aksel, 1969’da Mersin’de doğdu. 1990’da Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1992’de Ohio State Universitesi de MBA’ini tamamladı.

Kariyer hayatına ilk adımını 1992’de P&G Amerika Cincinnati’deki Genel Merkezi’nde Asistan Marka Müdürü olarak attı.

1995’te P&G Türkiye’ye döndü ve 2001 yılına kadar çeşitli kategorilerde Pazarlama alanında farklı kademelerde görev aldı.

2001 ve 2004 yılları arasında, P&G Mağrib’de Pazarlama Direktörü olarak Fas ve Cezayir iş birimlerini yönetti.

PepsiCo’ya Kasım 2004’te Doğu Akdeniz Kıdemli Pazarlama Direktörü olarak katıldı.

Temmuz 2007’de Frito-Lay Turkiye (PepsiCo Yiyecek) Kıdemli Ticari Direktörü rolüne getirildi. Bunu takiben, Ağustos 2008 ve Aralık 2013 arasında, Frito-Lay Türkiye Genel Müdürü görevini üstlendi.

Ocak 2014 ve Kasım 2019 arasında Doğu Avrupa Yiyecek Kategorisi ve Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Ece Aksel, şu an, PepsiCo Türkiye Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olarak kariyer yolculuğuna devam ediyor.

Ece Aksel, evli ve 21 yaşında bir kızı var.

 
WhatsApp Image 2020-09-04 at 1.39.51 PM.
JENNIFER MAUDE ŞENER
Kurucu

1972 yılında Fransa’nın Lyon şehrinde dünyaya geldi.  Orta öğrenimini American School of Paris’ de 1990 yılında tamamladı. 1993 yılında A.B.D. Sweet Briar College’dan Biyoloji ve Kimya alanlarında lisans dereceleri ile mezun oldu.  1993-1995 yılları arasında Japonya Öğretmen Değişim Programı kapsamında Japonya’da İngilizce öğretmenliği yaptı.  Risk Değerlendirme ve Ekotoksikoloji uzmanlık alanı ile, Çevre Yönetimi Yüksek Lisans derecesini 1997 yılında A.B.D. Duke Üniversitesi’nden aldı.

 

1997 yılında İstanbul’a taşındı.  1998-2000 yılları arasında bir danışmanlık şirketinde çevre değerlendirme analizleri konusunda çalıştı.   2000 – 2009 yılları arasında kalite güvence hizmetleri alanında, ISO9000 ve ISO14000 denetçisi olarak görev yaptı.  2010 yılından bugüne eğitim sektöründe görev almaktadır.

 

Çevresel risk ve ekolojik kirlilik konusundaki yüksek lisans çalışmaları sonucunda iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik konularına her zaman ilgi duydu.  2020 yılında almış olduğu Permakültür Tasarım Kursu’nu takiben, ailesinin Samsun Bafra’da yer alan çiftliğinde ekolojik tarım konusunda çalışmalar sürdürmeye başladı.  Sürdürülebilir yaşam ve ekolojik zenginlik bazlı tarım konularının anaokulu düzeyinde çocuklara özel hikayeler ve konuya özel bir müfredat ile öğretileceği çalışmalar ilgi alanıdır.

 
0.jpeg
DEMET OLESEN
Kurucu

1969 doğumlu. İstanbul Robert College 1987 mezunu. 1991’de Boğaziçi Endüstri mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra West Georgia Üniversitesinden işletme ve yönetim üzerine lisans yaptı.

 

1997’den beri İngiltere, Danimarka, Türkiye, İsviçre ve Amerika’da ilaç endüstrisinde çeşitli yönetim alanlarında çalıştı.

 

2020’de şirket hayatını bırakıp danışman olarak çalışmaya devam ederken, Taner Aksel’den Permakültür başlangıç eğitimi aldı. İklim değişikliği ve yaşadığımız diğer sıkıntılara en iyi çözümün toprağa katkı ile olacağına inandığından Permatürk’ün kurucu üyelerine katıldı.

 
unnamed.jpg
LEVENT KURNAZ
Kurucu

1965 İstanbul doğumlu, 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nden Elektrik Mühendisliği, 1990 yılında Elektrik Yüksek Mühendisliği ve Fizik lisans derecesi almıştır. 1991 yılında ABD University of Pittsburgh'da fizik yüksek lisans ve 1994'de fizik doktora derecesi almıştır.

 

1997 yılına kadar New Orleans, Tulane University kimya bölümünde petrol sızıntılarının temizlenmesi üzerine araştırmalar yapmış ve 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır.

 

2014 yılından bu yana İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürlüğü görevini yürütmektedir.

 

Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı Türkiye Yönetim Kurulu üyesidir ve iklim değişikliğinin yanı sıra kentsel sürdürülebilirlik alanında araştırma yapmaktadır.

 
maci foto.jpg
MACİDE IŞIK
Kurucu

1962 doğumlu. 1997 Gazi Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Bölümü mezunudur. Okul Öncesi  alanında çalışmalar yapmakta ve çocuk kitapları yazmaktadır.

 

Çalıştığı kurumlarda Alternatif Eğitim ve  Doğa temelli yaklaşımı benimsemiş olup birçok bahçe projeleri yürütmüş ve yer almıştır.

 

Ayrıca Türçev 2018 Yılı Okullarda Orman Programı , Eko Okullar, –  Tema Vakfı -Minik Tema Programlarına - Bahçeşehir Anaokulu olarak bu programlarda uygulayıcı olarak  yer almaktadır. 

 

2020 yılında Taner Aksel tarafından verilen PDC'ye katılmıştır. Bu alanda bahçe tasarım ve uygulamalar yapmaktadır. 2020 Yılında - Orman Okulu Lideri - Level 3 - Forest School Leader (Open Awards Level /İngiltere) –sertifika programına katılmıştır. 

 

Yine aynı yıl “Doğayla Uyumlu Yaşam Projesi” – kapsamında Bahçeşehir Anaokulu öğrenci, öğretmen ve veli işbirliği ile “Bahçe Tasarım ve Uygulama” çalışmaları gerçekleştirmiştir ve bu alanda çalışmalara devam etmektedir.

 
Gülçin Akçakaya Eşmeli.jpeg
GÜLÇİN AKÇAKAYA EŞMELİ
Kurucu

1970 İstanbul doğumlu. 1991’de İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. 1993 ve 2016 yılları arasında ulusal ve uluslararası firmalarda satış, pazarlama ve pazarlama iletişimi alanlarında çalıştıktan sonra profesyonel çalışma hayatına veda etti.

2010 yılında çocuk sahibi olduğu süreçte sağlıklı beslenme ve çocuk yetiştirme konusuna duyduğu ilgi, gıdanın tohum, tarım tarzı, işleme yöntemleri, çevre ve iklim koşulları ile birlikte değerlendirilmesi gerektiği konusunda farkındalığının artmasına sebep oldu. Gıda güvenliği konusunda yaptığı araştırmalar sırasında Permakültür uygulamaları ile tanıştı ve 2017 yılında “Permakültür Tasarım Sertifikası” sahibi oldu.

Gıda ve çevre konularında daha etkin fayda ve değer yaratabilmek için birlikte hareket etmenin gücüne inanan Gülçin Akçakaya Eşmeli, gıda kooperatifleri, kır ve kent gıda ağlarının geliştirilmesi konularında aktif çalışmalar yürütmekte, gıda topluluklarında gönüllü görevler üstlenmektedir.

Sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmalarının yanı sıra, aktif olarak gıda üretimi konularında da girişimlere başlamış, çalı meyveleri yetiştirme, arıcılık ve gıda işleme alanlarında deneyimlerini artırmaktadır.

 
20201001_105208.jpg
SELDA BAŞBUĞOĞLU
Kurucu

1966 Ankara doğumlu. 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra 1990 yılında aynı fakültenin Bina Bilgisi bölümünde yüksek lisans derecesini tamamladı. Önce mimari tasarım ofislerinde  daha sonra inşaat ve inşaat malzemesi sanayisi sektörlerinde çeşitli kademelerde satış, pazarlama, ihale yönetimi konularında özel sektörde çalıştı.

 

2004 yılından başlayarak çeşitli STK’larda, ilgili yurtiçi/yurtdışı kurullarda, örgütlerde profesyonel veya gönüllü olarak Genel Sekreter, Genel Koordinatör ve YK üyesi olarak görevler üstlendi. Bu çalışmalar sırasında Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansları tarafından fonlanan enerji verimliliği, sürdürülebilirlik, kentsel dönüşüm, yapı güvenliği vb. konularda uluslararası projeleri yönetti veya bu projelerde görev aldı.


Halen STK’larda gönüllü çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda cam mozaik sanatı ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.


2017 yılında tarım sektörüne meyve üretimi alanında eşi ile yatırım yaparak başlattığı girişimci üretim faaliyetini Trakya’da devam ettirmektedir.
2020 yılında Taner Aksel’den Doğa ile Tasarıma Giriş Kursunu aldıktan sonra Permakültür Tasarım Sertifikası sahibi olmuştur. Sürdürülebilir bir tarımsal faaliyetin gelecek için önemine inanmaktadır.

 
Fatma Saral Kaya.jpeg
FATMA SARAL KAYA
Kurucu

1965  Of doğumludur. 10 yaşına kadar orada yaşamıştır. Lise eğitiminden sonra kuruculuğunu babasının yaptığı Atık Kağıttan kağıt üreten Halkalı Kağıt firmasında çalışmaya başlamıştır.1,5 yıl çalıştıktan sonra evlenip bir erkek bir kız iki çocuk annesi olmuştur.

 

1995 yılında tekrar çalışmaya başlamış ,4 yıl çeşitli bölümlerde görev yaptıktan sonra Satış Müdürlüğü görevine getirilmiştir.15 yıl bu görevi icra etmiş ve  bu sırada da İstanbul Sanayi Odası seçimlerine katılıp bir dönem Meslek komitesi, 2 dönem de Meclis Üyeliği görevini sürdürmüştür. Halen firma da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. İSO da meslek komitesi toplantı sonrası sohbet ederken anlattıklarını duyan bir Meslek komitesi arkadaşının ‘’Permakültür eğitimine katılmalısın , tam sana göre bir eğitim’’ demesi üzerine Permakültürle tanışmıştır. Daha öncesinde İSMEK in bahçe bakım kursunu bitirmiş ve Belentepe de Taner Aksel den Permakültür Tasarım Sertifikası almıştır.

Eğitim sonrası bahçesini dönüştürüp daha çok sebze ,meyve ve kompost üreten , hiçbir zehirli ürün kullanılmayan, yağmur suyu toplanan, doğal yöntemlerle mücadele edilen bir hale getirmiştir. Özellikle de Pandemi sürecinde kendi ürettiklerini yiyerek yaşamanın ne kadar önemli olduğunu görünce, bu vakfın kuruluşuna destek vermek ve bu bilincin çok daha geniş kitlelere yayılabilmesi için her fırsatta Permakültürü anlatmaktan mutluluk duymaktadır. Oğlu için Permakültür giriş kursu kızı içinde Tasarım Sertifika kursu aldırmıştır.

 
Sevim Saral Kaya.jpeg
SEVİM SARAL KAVRUK
Kurucu

1968 Trabzon doğumludur. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede İşletme İktisadı Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik Yüksek Lisans Programını (Certificate Programme in International Management) 1991 de üstün performans derecesi ile tamamladı.  Aynı yıl bir Alman ilaç firması olan Türk Hoechst’te finans uzmanı olarak çalışma hayatına başladı.

 

Daha sonra Sanofi Pharma-Doğu İlaç isimli Fransız-Türk ortaklı ilaç firmasında bütçe uzmanı olarak çalıştı. 1995 yılında atık kağıdı dönüştüren  Halkalı Kağıt Karton San. Ve Tic. A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü görevine başladı.

 

Ortağı olduğu firmada halen Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda EGET vakfı mütevelli üyeliği, Selüloz Kağıt Sanayi Vakfı meclis üyesi, TOBB kağıt ve kağıt ürünleri meclisi üyesi, Yeşilyurt Spor Kulübü üyesidir.

 

2018 yılında Belentepe çiftliğinde Sn. Taner Aksel’den Permakültürle tasarım eğitimi almış ve sertifikası bulunmaktadır. Ayrıca yoga eğitmenlik eğitimi, yoga ile  terapi, bio enerji  vb. konularda devamlı eğitimler almakta ve yaşam boyu eğitimin gerekliliğine inanmaktadır.

 
hafi foto.jpg
HAFİZE ÜZÜMCÜOĞLU SEVİMLİ
Kurucu

Hafize Üzümcüoğlu Sevimli 1984 yılında İsviçre`nin Thurgau kantonunda dünyaya geldim. Eğitim hayatımı İsviçre`de tamamladıktan sonra 2001 yılında dil öğrenmek için Amerikanın Kalifornia eyaletine gittim. 2002 yılında farklı bir iş alanında deneyim kazanmak için İstanbul`da otelcilik sektöründe çalıştım.

2003 - 2010 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından atanmış olan Holding Başkanı`nın Asistanı olarak işe başladım, sonrasında  TMSF Merkezinde Yurt Dışı Dava Takip ekibinde Asistanlık ve son olarakta TMSF Başkanı`nın Yurt Dışı Asistanı olarak görev yaptım.

2011 yılında anne olduktan sonra Bahçecilik, Tıbbı Aromatik Bitkiler ve Permakültür konularına karşı zaten hep var olan ilgimi eğitimlerle de desteklemeye başladım. Niğde`de 29 dönümlük bir arazi üzerinde eşimle birlikte buğday ve nohut üretiyorum. İstanbul`daki arazimde permakültür prensiplerini gözeterek kendi gıda ormanımı oluşturmaya başladım. Şu anda hali hazırda almancadan türkçeye permakültür ile ilgili bahçecilik konusunda kaynak kitaplar çevirmekteyim.

 
IMG_20201001_114839.jpg
ABDURRAHMAN SEVİMLİ
Kurucu

Abdurrahman Sevimli 1980 yılında Niğde`de doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi bölümünden 2002 yılında mezun oldu. Teknik resim ve rölöve üzerine çalışmalar yaptı. Aynı dönemde mimari maket ve modelleme firmasında işe başladı.

 

22 yıldır 3D modelleme mimari maket prototip üretimi ve diğer teknolojik ürün imalatlarında deneyim kazandı. 2010 yılında kendi mimari model tasarım firmasını kurdu.

Permakültür ile tanıştıktan sonra ekolojik yapılar üzerinde araştırmalar yaparak kendi bahçesi ve bağı için jeodezik kubbe, sera, yükseltilmiş sebze yatağı, taş fırın ve  birçok ürün imal etti.

Evli, iki çocuk babası.

 
jpg.JPG
EMRAH ATEŞ
Kurucu

1984 İstanbul doğumlu. 2009'da MSGSÜ Matematik Bölümü’nden mezun oldu. 2012 yılında MSGSÜ’de Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı. 2013’ten bu yana Özel ALEV Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak çalışmaktadır.


2007 yılından itibaren çeşitli sivil toplum kuruluşlarında kurucu ve gönüllü olarak görev almıştır. 2018 yılında Belentepe çiftliğinde Taner Aksel’den Permakültürle tasarım eğitimi almıştır.

 

2015 yılında kurduğu ALEV Okulları Permakültür Kulübü’nde öğrencileri ile birlikte permakültür çalışmalarını sürdürmektedir. 

 
Screen Shot 2020-10-08 at 17.44.09.png
OYLUM TUĞRUL
Kurucu

1979,  İstanbul Doğumlu.

Evli, 1 Oğlu var.

Halkla İlişkiler Mezunu, uzun yıllar pazarlama sektöründe çalıştı.

Doğa ile ahenk içinde sürdürülebilir yaşama dönüş yolunda. Organik gıda, ahşap ürünleri ve bahçecilik ile uğraşıyor. 

 
Sedat toy Foto 2.jpg
SEDAT TOY
Kurucu

1970 yılında Ş.Urfa’da doğdu. İlk ,orta ve lise eğitimini İskenderun’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Beşeri ve İktisadi Coğrafya alanında yüksek lisans derecesi aldı.

 

Üniversitenin ilk yıllarından itibaren Bireysel Bankacılık alanında çalışmaya başladı. Çağrı Merkezi, Müşteri İlişkileri, Kredi Kartları Operasyon alanlarında yerli ve yabancı bankalarda yönetici olarak görev yaptı. Kişisel girişim olarak perakende online satış kanalları kurup yönetti.

 

Eğitim sektöründe çeşitli yerli ve yabancı kolejlerde eğitimci olarak görev yaparken TEMA, AKUT ve daha bir çok STK ile okullar ve öğrenciler bazında çeşitli projeler gerçekleştirdi. 

 

Bir grup Coğrafya öğretmeni arkadaşlarıyla köylerde sosyoekonomik kalkınma, permakültür uygulamaları, eğitim, turizm, sağlık ve çevre projeleri gerçekleştirmektedir. 

 

Bir grup gönüllü eğitimciyle her sene yirmiden fazla okulun katılımıyla gerçekleştirilen STK’lar ve lise öğrencilerinin buluştuğu konferanslar düzenlemektedir. 

 

Otuz yılı aşkındır gerçekleştirilen yurt dışı gençlik ve çevre konferanslarına her yıl düzenli olarak öğrencileriyle birlikte katılmaktadır. 140 ülkede gerçekleştirilen bir gençlik ödül programında, öğrencilerine doğada yaşam, kamp ve hayatta kalma eğitim çalışmaları yaptırmaktadır.

 

2015 Yılında Taner Aksel’den aldığı permakültür eğitimini okuldaki öğrencileriyle uygulamaya başlamıştır. Permakültür çalışmalarının yayılması ve okullarda uygulanması için eğitim ve konferanslara ev sahipliği yapmıştır.

 

Mart 2016’da eşi Şükran İnce Toy ve öğrencileriyle birlikte, Kadıköy Belediyesi’nin de desteklediği Fenerbahçe Parkı Permakültür Topluluk Bahçesini hayata geçirdiler. Bu çalışmayla, anaokulundan üniversiteye her yaş grubunun eğitim alıp uygulama yaptığı ve gönüllüler ağından oluşan örnek bir Sosyal Sorumluk Projesi oluşmasına katkı sağlarken benzer örneklerinin oluşmasına önayak oldu.

 

Halen özel bir yabancı lisede International Baccalaureate Diploma Programı TITC ve Coğrafya dersi vermekte ve IB programında uluslararası sınav değerlendirme uzmanı olarak görev almaktadır.

 
Foto_Barkın.jpg
EMRE BARKIN KESER
Proje Sorumlusu

1989 İstanbul doğumlu. 2008'de St. Georg Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra eğitim hayatına İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünde devam etti. Dalgıçlık, tercümanlık gibi farklı iş kollarında deneyim kazanmak üzere ara verdiği lisans eğitimine ekoloji ve iklim değişikliği konularına artan ilgisi sebebiyle devam etti. 2016 yılından itibaren çevre odaklı çeşitli sivil toplum kuruluşları ve taban hareketlerinde gönüllü olarak görev aldı.

 

Sürdürülebilir ve ekolojik yaşam biçiminin benimsendiği bir toplulukla bir eko-köyde yaşama hayali permakültürle tanışmasına vesile oldu. 2019'da Belentepe'de giriş kursu, ardından PDC eğitimlerini alarak Taner Aksel'in yardımcılığını yaptı. Ekolojik yerleşke tasarımı ve bitkiler özel ilgi alanlarıdır. Değişimi önce kendi yaşamlarımızda başlatarak dünyaya olumlu etki edebileceğimiz inancıyla gezegen ve üzerindeki yaşam için çalışmaktadır.

 
IMG_1701.JPG
SELEN AYDINOĞLU
Eğitim Koordinatörü

1977 İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’nı bitirdikten sonra eğitim kariyerime Robert Kolej’de başladım. İki yıl öğretmenlik tecrübesini takiben Boston College’da Müfredat ve Öğretim alanında yüksek lisansımı tamamladım. Bir yıl Cambridge School of Weston’da İngilizce Edebiyat Öğretmeni olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndüm. İngilizce öğretmeni olarak başladığım ve 14 yıl çalıştığım VKV Koç Okulu’nda müdür yardımcılığı ve son olarak da 6 yıl lise müdürlüğü yaparak 2019’da ayrıldım. Pandemi süresince bireysel eğitim danışmanlığı, özel ders ve yine eğitimle ilgili ikinci bir yüksek lisans yaparak mesleğimle ilgili çalışmalara devam ettim.


Permakültürle, çalıştığım lisenin ekim dikime meraklı bir grup öğrencisinin ve öğretmenlerinin teşvikiyle açtığımız sürdürülebilir yaşam kulübü sayesinde tanışmıştım. 2020 yazında Belentepe Taner Hoca’nın hikayesini ve hayallerini dinlediğimde oldukça etkilenmiştim. Aslında Kimya mühendisi olan rahmetli babamın arka bahçemizde yetiştirdiği sebzeler, kendi amatör sebze bahçe denemelerim ve çiçek yetiştirme girişimlerim aklıma gelmiş şimdi yaşadığım dairemin balkonunda çok sevdiğim maydanoz ve kişniş yetiştirme konusunda yeniden cesaretlenmiştim. Belentepe’deki o buluşmadan sadece dokuz ay sonra Permatürk Vakfı’na katılacağımı o an bilmiyordum. Mart 2021 itibariyle parçası olduğum bu vakıfla beraber ulaşacağımız çocuklar ve gençler, dönüştüreceğimiz mekanlar ve gerçekleştireceğimiz hayaller için sabırsızlanıyorum.

 
Screen Shot 2021-03-09 at 11.43.07.png
AZİZ AYAZ
Peyzaj Mimarı

1992 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta eğitimini İstanbul’da, lise eğitimini ise Yalova’da tamamladı. 2015 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Anabilim dalından mezun oldu. 2017 yılında İstanbul Gedik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İş Sağlığı ve Güvenliği alanında yüksek lisans yaptı.

2011-2015 üniversite yıllarında küresel ısınma ve yağış suyu yönetimi, kent ekosistemi, kırsal ve kentsel peyzaj planlama, peyzaj tasarım gibi konularda çalışmalar ve projeler gerçekleştirdi.

2015-2020 yılları arasında planlama, peyzaj ve mimarlık konularında multidisipliner proje ofisinde orta ve büyük ölçekli peyzaj tasarım projelerinde yürütücü şef olarak görev aldı.

Üniversite hayatı boyunca öğretilen sürdürülebilir sistemler ile doğayı koruma ve onarma bilincini topluma aktarma hedefi doğrultusunda bir arayış içerisindeyken Permatürk Vakfı ve Taner Aksel ile tanıştı. 2021 yılında Taner Aksel’den “Doğa ile Tasarıma ve Permakültüre Giriş ‘’ eğitimini alarak bu oluşumda kendisine yer bulmuştur. 

Aziz Ayaz, evli ve 1 yaşında bir kızı var.