top of page

Tanıştığımıza memnun olduk: Eppek

Eppek, gıda ile ilgili bazı sorulara cevap ararken, 2015 yılında evde ekmek yaparak başlattığımız; 2021 yılında 200 dönümde tahıl tarımı yapan, kendi taş değirmeni olan ve bu tahıllar ile ekmek ve başka ürünler üreterek paylaşan bir yapı.


Şimdilik sosyal girişim ile kolektif arası bir noktada, hiyerarşiden kaçıyor ve dönüşmeye devam ediyor. Aslında o da kendini arıyor. Yapılan işin benzerini yapan birileri olmadığı için bir yandan da öncü olmanın zorluklarını yaşıyor. Bütüne saygılı, bütünden beslenen ve bütünü besleyen bir pozisyon arıyor kendine.


Belli bir sayının üzerinde insanla hem kırsalda, hem şehirde var olmak kolay değil. Çünkü kırsal ve kent, tempoları, beklentileri, getirileri ve götürüleriyle çok farklı alanlar birbirine. Birbirine güvenen ve inanan insanlar olmadan altından kalkılabilecek bi’şey değil.Atalık Tohumlar

Şu anda; geniş alanda (5 dönüm ve üzeri) 10 farklı atalık tohumu çoğaltıyoruz, ayrıca daha küçük parsellerde çoğaltmak üzere elimizde 30’un üzerinde farklı atalık tohum bulunuyor.


Atalık tohum dediğimiz; yüksek verim amacı ile kontrollü ortamda ıslah edilmemiş, köylü eliyle devam eden eski tohumlar. Bu tohumların hepsi bizde emanet.