top of page

Tanıştığımıza memnun olduk: Kent Çiftçisi

Merhabalar,

Biz Umut, Münevver ve Eren.


İstanbul Reşitpaşa'da bahçeli eski bir sitede yaşıyoruz.

Umut, Yeditepe üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu. Hala beyaz yakalı olarak özel sektörde çalışıyor. Münevver, Koç üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu.O da uluslararası bir dernekte projeler yöneticisi olarak çalışıyor. Ve, Eren de çocukluğunu doya doya yaşamaya çalışıyor...

Bizim şehirde ekolojik yaşam hikayemiz, Anadolu’daki eski bir adetten esinlenerek 2010 yılında oğlumuzun doğumu ile oturduğumuz sitenin bahçesine 20’ye yakın farklı meyve ağacı dikerek başladı.

Daha sonra 2015 yılında Münevver'in Mustafa Bakır ve Iraz Candaş'dan permakültür tasarım eğitimi almasıyla hayatımız başka bir yöne evrildi. Eğitimden sonra öncelikle kendi sebzemizi üretmek için balkonumuzu kullandık. Tam tamamına 1m2 idi . Şimdilerde 25m2’ye yakın alanda hem yazlık hem kışlık sebzelerini ata/yerel tohumlarla üretmeye devam ediyoruz. Aynı zamanda evin içerisinde çıkan atıklarımızı Bokashi ve Solucan Kompostları ile faydalı hale dönüştürüyoruz.

Umut, daha sonralarda, 2020 yılında Geoff Lawton’dan Online Permakültür tasarımı eğitimini tamamlayarak, sertifikasını aldı. Aynı yıl için Milkwood Permakültür’ün vermiş olduğu “Yaşayan Permakültür” kursunu tamamladı. 2015-2020 yılları arasında;

  • Şehirde Bahçecilik

  • Ekolojik Mimariye Giriş

  • Kompost

  • Bio-yoğun bahçecilik

  • Şehirde mantar yetiştiriciliği

gibi birçok farklı eğitimleri tamamladı.

Hala farklı eğitmenlerden eğitim alıp, uygulamaya ve aktarmaya devam ediyoruz.

Ayrıca yurt dışında "olla" olarak bilinen çok eski bir sulama metodunun, "oh-yaa" ismiyle Türkiye'de yayılması için çalışmalar yapıyoruz.

Bu yolculuk sırasındaki deneyimlerimizi “Kent Çiftçisi” hesabıyla da herkes ile paylaşıyoruz. Şehirde üretmek ve yetiştirmek için farklı teknikleri uygulayıp, gözlemlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz.


88 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page