top of page

Şehirde, evde bahçecilik nasıl yapılır, nereden başlanır?

Cam Önü Çiftliği

Evde, balkonda, terasta bahçecilik için Başlangıç Turları - 1


Bahçecilik kelimesini görünce şehirde yaşayan pek çok insan bir bahçesinin olması gerektiğini düşünür. Ve iç sesi der ki; benim bahçem yok ki nasıl bahçecilik yapayım? Ya da en son ilkokulda pamuk arasında kuru fasulye dışında bir şey çimlendirmedim ki nasıl yaparım der o iç ses? Seni bu işlerden alıkoymak için var gücüyle savaşır. Ancak gerçek böyle değildir. Siz atalarınızdan gelen bilgi ve beceriyle donatılmışsınız. Birazcık kurcaladıktan sonra nasıl hızla yol alacağınıza kendiniz bile inanamayacaksınız. Ve size garanti veriyorum çok hoşunuza gidecek.


Minicik bir alanda bile birçok şey yetiştirebilir ve böylece bitkileri, toprağı, doğanın işleyişlerini öğrenir, bilinçleniriz. Böylece şehirlerde yaşayan büyük nüfuslar yaşadıkları apartmanlarda bahçecilik yapmaya başlarsa dönüşüm olasılığı artar ve insanlar güçlenir. Ben buna hayatta kalma becerileri: Ders 1 diyorum.


Permakültür felsefesinin öğretileri diyor ki; küçük başlayın. Çünkü ziyan etmeni istemiyoruz. O yüzden size başlangıçtan büyüğe doğru giden ev içinde başlayan, cam önünde devam eden, balkona taşan ve varsa terasınıza yayılacak bir bahçecilik yolculuğuna davet ediyorum. Bu yazı 2 bölümden oluşuyor. Bu hafta evin içinden başlayıp biraz camın önüne taşacağız. Haftaya balkon tasarımlarını paylaşacağız.